čtvrtek 3. srpna 2017

Windows 10 S

Microsoft uvolnil edici Windows 10 S na zkoušení. Váš favorit to zřejmě nebude, protože je to poměrně omezený systém, který je ale na druhou stranu relativně bezpečný, protože si do něj nenainstalujete aplikaci mimo Windows Store.Když si stáhnete z internetu portable verzi aplikace, která se neinstaluje, tak ji také nespustíte. Nespustíte dokonce ani spoustu systémových aplikací Windows, jako je cmd.exe a powershell, takže nevím, jak se to bude ve školách hromadně administrovat.

Zkoušel jsem v rychlostí pár základních věcí:

Určitě se časem objeví způsob, jak to obejít. Ale když Windows 10 S nainstalujete někde na počítači obyčejnému uživateli, kterému stačí jako prohlížeč Microsoft Edge (to je jedno z dalších omezení), tak to pro něj, a i pro méně Vašich starostí, bude mít relativně bezpečný systém.

Windows 10 S si můžete stáhnout zde: https://docs.microsoft.com/en-us/education/windows/test-windows10s-for-edu#download-windows-10-s

Pozn.: Nevím, proč Microsoft tuto edici nazval "S", údajně to má být Scholar, ale pro školy má Microsoft vlastní edici Windows 10 Education.