středa 10. května 2017

"Živý" spis

Jen takový malý povzdech nad tím, jak se zase novináři chytili nějakého nesmyslného pojmu a všichni ho dokola papouškují.Pokud nejste posledních několik dnů úplně odříznutí od civilizace (což asi nejste, jinak byste tohle nečetli), tak jste určitě jako já zaregistrovali, že se ze všech stran valí titulky typu „Babiš měl živý spis v ruce,“, „Babiš řeší s Přibilem živý policejní spis“ atd. Nemíním teď rozebírat dvojku Babiš+Přibil, jde mi o pojem „živý spis“.

1) Kdyby ten spis byl mrtvý či chcíplý, tak se na dané situaci něco mění? To už by nevadilo, že ho měl v ruce? Myslel jsem, že je spíš podstatnější, zda měl do toho spisu právo nahlédnout nebo ne. Pokud by to byl spis, který se ho týká, tak by na to právo myslím měl.

2) Co je to vlastně „živý spis“? Znamená to, že není uzavřen? Nebo že probíhá vyšetřování? Nebo že to není spis ke skutku nebo činu, který ještě není promlčený?

3) Byl to opravdu přímo spis, nebo „jen“ jeho kopie? Pokud to byl přímo onen spis, jak píšou novináři, tak je to opravdu na pováženou, protože mohl jednoduše originál spisu zničit a bylo by po žížalkách.

Opravdu mě štve, jak novináři opět použili nějaký nesmyslný pojem, která není správný a také vlastně nic neříká. Nejsem novinář a ani odborník, ale titulek „Babiš měl zřejmě neoprávněně k dispozici kopii spisu….“ bych rozhodně přivítal více.