čtvrtek 27. června 2019

Problém s nefunkčním záhlavím okna ve Windows a jeho chybějící horní části

Již několik let mě ve Windows 10 trápí chyba, která se projevuje tak, že u některých aplikacích občas chybí horní část okna. Nedělají to všechny aplikace, problém se projevuje hlavně v Acrobat Reader nebo prohlížečích postavených na Chromiu (Google Chrome, Vivaldi, ...).

Správné zobrazení:

Špatné zobrazení (bílý pruh nahoře je ona chybějící část okna. Chybí záložky, adresní řádek, ovládací prvky okna - minimalizace, maximalizace, zavřít):


Pro lepší názornost porovnání vedle sebe:


Když tento problém nastane, tak se postižené okno chová tak, jako by tam daná část okna vůbec nebyla. Takže když se např. klikne do oblasti, kde je křížek na zavření, tak se zavře okno, co je pod ním. Aplikace ale nicméně funguje. V Chrome sice není vidět adresní řádek, ale po stisknutí ALT+D lze zadat URL. Když se aplikace (pomocí klávesové zkratky) přesune na druhý monitor, tak se zobrazí správně, ale po vrácení zpět je opět zobrazení rozbité.

Dlouho jsem marně pátral, co je příčinou. Problém se někdy vyskytl několikrát denně, jindy byl zase týden pokoj a už jsem si říkal, že třeba zabraly nové ovladače. Problém se u mě vyskytoval na 3 různých PC různých výrobců PC (Lenovo, "skládačka") s různou konfigurací, včetně rozdílných grafických karet (integrovaná v CPU Intel i vyhrazená NVIDIA).

Hledal jsem na internetu a vypadá to, že je to celkem rozšířený problém, se který nemá mnoho let řešení. Dlouho nebyla ani jasná příčina. Až jsem narazil na vlákno Windows 10 pro missing title bar and part of the top of window. Tam se nějak postupně dopátrali k tomu, že tento problém nastane, pokud se před tím otevře dokument Office v chráněném zobrazení:


Několik lidí v uvedeném vlákně psalo, že problém přestal, pokud režim chráněného zobrazení vypnuli. Zkoušel jsem uvedenou situaci nasimulovat a mohu potvrdit, že je to u mě stejné. Pro vznik problému stačí otevřít Word dokument stažený z internetu (standardně se takový dokument otevírá ve chráněném zobrazení) a pak spustit např. Chrome nebo otevřít v Acrobat Readeru nějaké PDF. Na verzi Office nezáleží, resp. se mi to děje jak v Office 2016, tak Office 2019.

Takže alespoň je už (snad) jasné, kdy problém vznikne a proč se objevuje tak "náhodně". Zjištění komplikoval i fakt, že to nedělají všechny aplikace, takže se po otevření Office v chráněném režimu dalo třeba 2 hodiny pracovat s jinými aplikacemi a až pak např. spustit Acrobat Reader a nebyla tak jasná souvislost....
Druhou podmínkou pro vznik problému je zřejmě používání dvou monitorové konfigurace. Když jeden monitor odpojím, problém nenastává.
Je pravděpodobné, že tam bude ještě nějaká další podmínka. Nepředpokládám, že se to projevuje všem těm, kdo mají dva monitory a otevírají dokumenty Office v chráněném zobrazení.

Pokud se nebojíte, můžete v Office vypnout chráněné zobrazení. Já se ale bojím a nechávám ho raději zapnuté. Bohužel nemám definitivní řešení, jen to umím obejít dvěma způsoby, pokud se daný problém objeví:
1) vypnout a pak zase zapnout jeden monitor
2) stisknutím CTRL+SHIFT+Win+B provést restart grafického driveru

Dlouho jsem používal řešení č. 1, protože o č. 2 jsem nevěděl a dočetl jsem se o něm až v již zmíněném vlákně.

Bohužel to zatím nevypadá, že by tento nepříjemný bug Microsoft nějak řešil 😢.

Pokud máte stejný problém a máte k němu další poznatky, napište je prosím do komentáře nebo např. do vlákna Windows 10 pro missing title bar and part of the top of window.