středa 5. dubna 2017

Recenze audioknihy Lars Kepler - Lovec králíků

Ten little rabbits, all dressed in white
Tried to go to Heaven on the end of a kite
Kite string got broken, down they all fell
Instead of going to Heaven, they went to…
Nine little rabbits, all dressed in white
Tried to go to Heaven on…
Na tuto knihu jsem se velmi těšil, protože Lars Kepler a jeho Joona Linna je má oblíbená série. Při čtení minulé knihy jsem byl trochu zklamán jejím koncem, než jsem zjistil že se chystá další díl. Ten nedávno vyšel v nakladatelství OneHotBook i jako audiokniha, kterou opět namluvil můj oblíbený interpret Pavel Rímský a já jsem ji okamžitě zakoupil a poslechl.

Proč jsem ale začal básničkou? Na konec jsem ji totiž strašně nesnášel, protože jsem ji při poslechu knihy slyšel snad 10x. Ale nebojte, tak strašné ho zase nebylo.

Kniha dějově navazuje na předchozí díl. Joona Linna si odpykává vězení trest, který dostal za únos vězně. Protože je zavražděn švédský ministr zahraničí a hrozí další vraždy, tak se policie se skřípěním zubů rozhodne Linnu využít. V knize se zase setkáme se Sagou Bauerovou, bývalým Joonovým nadřízeným Carlosem Eliassonem a další spoustou známých i nových postav, jak ze soukromého, tak profesního Joonova života.

Při poslechu jsem opět zažíval pocit, kdy jsem při rozjezdu vůbec nechápal souvislosti a připadalo mi, že se jednotlivé části nedají na konec rozumně spojit a vysvětlit. Kepler to ale jako vždy dokázal. Hlavní zápletka je dobře vykonstruovaná a došlo i na několik překvapivých momentů. Poměrně rychle jsem dostal zadostiučinění toho, že Linna byl v předchozím díle vykreslen jako troska a pak jsem si knihu o to víc užíval. 

Trochu nesouhlasím s oficiálním popisem knihy, že Linna a Saga postupují tajně a proti vůli nadřízených. Pravda je, že nadřízení nejsou moc nadšení, ale nic jiného jim nezbývá a je i v jejich zájmu, aby byl pachatel odhalen, protože je možná ohrožena bezpečnost země.

Vše přeci jenom není tak ideální, ke knize mám i výtky. Například jsem nepochopil zařazení historky Saginy kolegyně se sexem na veřejných záchodcích. Připadlo mi to zbytečné a tato kolegyně se následně objeví už jen velmi krátce, až ke konci knihy, a nemá na děj žádný vliv. Také mi trochu vadil jeden malý podraz, který si Kepler na čtenáře nachystal (popis jedné události stejnou osobou dvěma různými způsoby, pokaždé s jinými fakty). Vyskytne se i chybka typu, kdy Linna na display pozná, že mu volá Saga, přestože Saga díky zničenému svému mobilu volá (z ciziny) z jiného telefonu. Posledním zklamáním je cliffhanger v epilogu knihy, který má jednoznačně nalákat na další díl. Tohle nemám rád, mám rád uzavřené příběhy.

Audio verze je velmi kvalitně zpracovaná, Pavel Rímský prostě umí. Jeho přednes je zajímavý, poutavý, nenechá Vás vydechnout a udrží vás po celou dobu v ději. Režie je bezchybná, kapitoly i jednotlivé části jsou dostatečně a jasně odděleny. Jedinou výtku mám k jeho angličtině. I člověk jako já, který se anglicky dorozumí spíše rukama/nohama, pozná, že je jeho výslovnost není zrovna optimální. A když si to spojíte s básničkou v úvodu, tak ... :-).

Výše uvedené výtky ale nejsou nijak zásadní a knihu rozhodně doporučuji k přečtení nebo poslechu. Pro mě představuje nadprůměrné dílo, které by byla škoda minout. Pro fanoušky Keplera je to skoro povinnost.

Joona Linna je prostě zpět a musí se s ním počítat!

Knize dávám hodnocení 4/5.

Lars Kepler - Lovec králíků
EAN: 8594169481302
Délka: 20 hodin 45 minut
Překlad: Karolína Kloučková
Režie: Jitka Škápíková
OneHotBook  2017

PS: Pokud jste knihu četli nebo slyšeli, dopočítali jste se k počtu králíkům a odpovídajícím "protějškům"? Mě to vychází méně, ale vzhledem k počtu je možné, že jsem něco přehlédl.