neděle 30. srpna 2015

Čistá instalace Windows 10 bez předchozího upgrade

Pozor aktualizace k 14.10.2015: Microsoft aktivaci změnil a Windows 10 půjdou přímo aktivovat pomocí klíčů z Windows 7/8/8.1, takže uvedený postup bude zbytečný.

Pokud chcete využít možnosti upgrade na Windows 10 z předchozích verzí, ale chcete udělat čistou instalaci, tak lze použít postup na níže uvedeném odkazu.  V čem se vlastně liší? Pokud jste chtěli udělat čistou instalaci, tak jste museli:
 1. Provést upgrade stávající verze Windows na Windows 10, tím vznikl Produktový klíč (Product Key, dále jen PK) + registrace/aktivace pro Váš hardware na Microsoft serverech.
 2. Uložit si PK (pokud nemáte UEFI, kde se také ukládá).
 3. Smazat systém a provést čistou instalaci se zadáním PK, aktivace byla automatická podle údajů dříve uložených na Microsoft servery.
Níže uvedený postup eliminuje první krok - provedení upgrade, takže ušetříte minimálně polovinu času.

 1. Pokud nemáte instalační ISO image, stáhněte si ho pomocí následujícího nástroje: Stáhnout Windows 10 (není to přímo ISO, je to malý program, který Vám zajistí stažení příslušného ISO podle Vaší platformy).
 2. Stažený ISO image rozbalte/namoutujte/vypalte/vytvořte USB, podle Vaší preference
  Pozn: Windows od verze 8 umí přímo ISO připojit jako další diskovou jednotku, stačí na něj 2x kliknout.
 3. Běžte do složky(adresáře) "\Windows\x64\sources" nebo "\Windows\x32\sources", dle Vaší platformy.
 4. Z této složky si zkopírujte soubor gatherosstate.exe do jiné složky na lokálním disku, do které lze zapisovat, třeba na plochu.
 5. Soubor spusťte (2x kliknout), ve stejné složce se vygeneruje soubor GenuineTicket.xml, ten si pro zkopírujte a zazálohujte na jiný disk, než na který budete Windows instalovat.
 6. Proveďte čistou instalace Windows 10 za pomocí staženého ISO image. Při dotazu na vložení PK jeho zadání přeskočte.
 7. Po dokončení instalace zkopírujte soubor GenuineTicket.xml (viz krok 5) do složky C:\ProgramData\Microsoft\Windows\ClipSVC\GenuineTicket\ 
  Pozn: Tato složka je tzv. skrytá, musíte si povolit zobrazení skrytých souborů:
 8. Restartujte PC
Po restartu budete mít aktivovanou instalaci Windows 10, což jednoduše ověříte v Ovládacích panelech ve vlastnostech systému (nejrychleji pomocí klávesové zkratky  Win+Pause):