středa 25. prosince 2019

Recenze audioknihy Letecké katastrofy a jejich vyšetřování

Jako příznivce dokumentárního televizního seriálu Letecké katastrofy, který má již 180 epizod (neviděl jsem všechny), jsem uvítal stejnojmennou knihu od Lukáše Musila, která vyšla v audio verzi. Kniha průřezově popisuje 40 leteckých havárií, které se staly od roku 1946.Jednotlivé kapitoly jsou samostatné události a jsou jasně strukturované do částí:

úvod – průběh události – příčina – přijatá opatření

Pokud znáte zmíněný TV seriál, budete jako doma, kniha je mu velmi podobná. Proti seriálu má kniha z mého pohledu dvě výhody a jednu nevýhodu.

Jako první výhodu považuji fakt, že je kniha u každého příběhu oproštěna od úvodní omáčky. V TV seriálu je vždy na začátku každé epizody poměrně dlouhá pasáž ve stylu:

Pan Novák se ten den vracel z Londýna, kde byl na služební cestě. Letadlo stihl na poslední chvíli, protože cestou na letiště byla velká dopravní zácpa“. 

Tato část tvoří odhadem ¼ celkového času a nikdy mě nebavila. Naopak kniha čtenáře/posluchače na začátku kapitoly rychle seznámí se základními fakty (číslo letu, datum, stručný popis,…) a pak již přejde k vlastnímu popisu události.

Druhá výhoda knihy proti TV verzi je fakt, že se neopakují popisy/vysvětlování termínů a pojmů, např. „rychlost V1“, „střih větru“, „ILS“ atd. Každý pojem je vysvětlen pouze při prvém výskytu. Klade to sice vyšší nároky na posluchače, který si je musí pamatovat, ale není jich mnoho.
Pozn.: Protože jsem poslouchal audio verzi tak nevím, zda není součástí tištěné knihy rejstřík.

Dostávám se k nevýhodě, kterou je pro mě absence podrobnějšího popisu vyšetřování. Kniha jde většinou přímo k příčině události. TV seriál byl v této oblasti popisnější, protože součástí byly i zajímavé slepé uličky, do kterých se vyšetřovatelé často dostali. Toto ořezání je zřejmě daň za to, že kniha obsahuje 40 příběhů, které nemohly být moc dlouhé. Raději bych uvítal při zachování celkové délky třeba jen 20 příběhů, ale s podrobnější vyšetřovací fází.

Součástí obdobných dokumentárních děl bývají často nepřesnosti, které pozná ten, kdo se v dané problematice lépe orientuje. Jsou většinou způsobeny nutným zjednodušováním, aby text nebyl příliš odborný a problematiku pochopil i laik. Já, v této oblasti velký laik, jsem nic nezaznamenal.

Audio zpracování je na dobré úrovni, Valérie Zawadská se dobře poslouchá. Audioverze je pojata částečně jako dramatizace, takže se například při přehrávání rozhovorů mezi letadlem a řídící věží pokouší navodit dojem vysílačky, někdy až moc na úkor srozumitelnosti. Jednotlivé kapitoly jsou odděleny krátkými hudebními předěly, které neruší. Rozlišeny jsou i části s vysvětlováním pojmů. Celkově k režii nemám větší výhrady.

Knihu hodnotím 80 % a nebojím se ji doporučit příznivcům literatury faktu. Je přehledná, informativní a nezahlcuje čtenáře zbytečnostmi, byť bych uvítal podrobnější popis cest, kterými se vyšetřování ubíralo. Určitě si rád poslechnu i druhý díl Letecké katastrofy 2, který ale zatím nevyšel v audio verzi.

Poznámka na závěr: Jako nejděsivější bych vybral kapitolu Daň za pokrok, která popisuje příběh poválečného vývoje dálkového letounu Comet. Počet havárií je odstrašující. Byla to opravdu „Daň za pokrok“, které byla způsobena pohybem v tehdy neprobádaných oblastech.

Žánr: Literatura faktu

Tištěná verze
Autor: Lukáš Musil
Vydáno: 2018, Nakladatelství Regia
Počet stran: 288
ISBN: 978-80-87866-39-9

Audiokniha
Délka: 10 hodin 33 minut
Interpret: Valérie Zawadská