středa 17. února 2016

Proč souhlasím s novou povinností nosit reflexní prvky

Od 20.2.2016, kdy vejde v platnost novela zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, budou chodci muset nosit reflexní prvky za snížené viditelnosti, pokud se pohybují mimo obec po krajnici nebo na okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

Ve svém okolí jsem ke svému překvapení ale zaznamenal převážně odmítavé reakce, ve stylu "umím se o sebe postarat", "stát se nám zase snaží něco nařizovat" apod. Často také tuto povinnost přirovnávali k povinnosti používat bezpečnostní pásy v autě, prý je to také věc člověka, jestli chce hazardovat se svým životem.
Moc tyto názory nechápu. Jednak jsem řidič a jednak jsem chodec, který se má také trochu rád. Mě tato povinnost prakticky nezasáhne, v drtivé většině reflexní prvky již nosím, v noci mimo vesnici běžně reflexní vestu a často čelovku. ¨

Proč ale vlastně souhlasím s touto povinností, když to má být jen každého věc? Zkuste se vžít do role řidiče. Představte si, že byste nešťastnou náhodou někoho v noci srazili. Jaké byste měli pocity? Jak byste se cítili při zranění nebo usmrcení člověka, byť jen nešťastnou náhodou? Já tedy nic moc, i kdyby to teoreticky nemusela být má vina (což je ale malá pravděpodobnost).

Proto prosím, buďme s sobě ohleduplní a reflexní prvky nosme.

Na závěr dodatek k bezpečnostním pásům: Často používaný argument, že někomu naopak nepřipoutání zachránilo život, neberu. Ano, stává se to, ale počet zachráněných životů připoutaných pasažérů a  počet těch, které zachránilo naopak nepřipoutání, bude výrazně ve prospěch prvního případu. Další roli ale hraje i bezpečnost ostatních. Představte si, že osoba sedící na zadním sedadle není připoutaná a dojde k nárazu. Co se stane s lidským tělem? Kinetická energie se plně projeví a nechtějte vědět, co to udělá s tím, kdo sedí před ním. Takže tato povinnost nechrání jen připoutaného, ale i ostatní. Proto já také spolucestující vždy prosím, aby se připoutali.