čtvrtek 1. ledna 2015

Tablet Lenovo Miix3

Rodičům jsem loni dal pod stromeček levný tablet Sencor 9.7. Tuhle značku ne proto, že bych je neměl rád, ale bylo to víceméně na vyzkoušení, zda a jak se s tím sžijí. Dopadlo to na výbornou, pouze tablet se dle předpokladu ukázal jako strašná sra*ka (při dobíjení se na něm nedalo skoro pracovat, asi ho to dopování energií velmi vyčerpává, občasné zasekávání s nutností resetu, výpadky WiFi, rozvrzal se apod.). Tak jsem letos pro ně pořídil Lenovo Miix3 s Win 8.1, 2 GB RAM a a 64GB úložištěm: http://shop.lenovo.com/il/en/tablets/lenovo/miix-series/lenovo-miix3-10-inch . V době nákupu cca před týdnem ho měl jediný náš eshop http://anacomp.cz/ , telefonicky jsem to u nich ověřoval, protože mi ho u nich našel Google, klasicky přes jejich katalog se mi k němu nepodařilo proklikat.


Tablet

První dojmy jsou více než pozitivní. Tablet je OK, jedna z mála nevýhod je pouze 1 microUSB, takže se nedá nabíjet a mít zároveň flash, ale to snad vyřeší ubastlený kabel, o kterém jsem už psal (https://plus.google.com/115310942580268572121/posts/M6oiQAyHBqY ). Klávesnice má i český potisk, což jsem u novinky staré několik dnů nečekal. Pouze bych vytkl potřebu silnějšího stisknutí tlačítka pro zapnutí. Při čtení různých recenzí (ne na tento konkrétní výrobek) jsem narazil na stížnosti lidí, kvůli odpojování BlueTooth periférií. Koupil jsem HP X4000b Bluetooth Mouse a žádný problém nepozoruji, nicméně jsem preventivně v nastavení zakázal uspávání BlueTooth. Klávesnice je elegantní, černá a české znaky mají červený potisk (velký neduh Logitech sad, které mají vše bíle, takže se v tom nedá vyznat). Nepotřebuje vlastní napájení, je spojena s tabletem přes konektor, což je výhoda proti Yoga, tam se musí klávesnice zvlášť nabíjet. Yoga má zase výhodu ve velkém USB a také jsem také ho zvažoval, ale nakonec jsem šel do Miix3, bohatě stačí a je o 3 kKč levnější.
10" display má HD rozlišení 1920x1080 (HD je skutečně 1920x1080, není to lidové "Full HD", jak se všude špatně píše). Je to zbytečně moc, i já mám problémy bez zvýšení DPI na 150% přečíst v Desktop verzi text a to nemám (a nepotřebuji :-) ) brýle. Rozlišení 1280x720 by bohatě stačilo. O to víc nechápu smysl mobilů s 5" a 1920x1080 nebo ještě módním, vyšším rozlišením.


Windows 8.1 a Metro

Měl jsem velký strach z přechodu Android->Windows 8.1. Je to i má první zkušenost s tabletem na Windows 8. Mám jen PC, kde přímo nesnáším Metro rozhraní a aplikace, automaticky instaluji Start8 + ModernMix. Nicméně na tabletu je to opačně, Metro si mě tam zcela získalo a když se (bohužel) někdy dostanu na desktop prostředí, tak strašně prskám. O to víc se mi chce brečet, když vidím, jak MS pro Android dělá Office https://play.google.com/store/apps/details?id=com.microsoft.office.officehub&hl=cs a na vlastní OS zvysoka kašle :-(. Pozitivně mě také překvapila SW klávesnice, má dobré rozložení, různé módy a výbornou predikci, včetně návrhu následujících slov - pro napsání "Modelový požadavek" stačí napsat mod + kliknout na modelový a následně na požadavek. Klávesnice se dá přepnout i do režimu "101 kláves" a na 10" se na tom dá celkem rychle psát. Osobně se mi Metro rozhraní ovládá lépe jak Android.
Rodiče nemají po 1/2 hodině zaškolení problém, pouze si museli zapamatovat pár jednoduchých gest. Vše je rychlé a až na výjimky poměrně logické. Byl jsem z Metra na tom tabletu velmi mile překvapen. O to víc se mi potvrdilo, že MS Metrem na desktopu šlápl strašně vedle a vůbec ho tam neměl dávat a přesně opačně to měl udělat s tablety (pozor, teď nemyslím Windows RT, ty bych hnal svinským krokem). 

Mírný problém je samozřejmě menší výběr aplikací, ale rodiče toho zase tak moc nepotřebují. IE 11 tam v Metro verzi běhá parádně, Google Chrome rozhodně nedoporučuji na 2GB RAM instalovat. Celkově velká spokojenost. Pár drobností se najde, občas se např. v Metro rozhraní nezobrazí klávesnice, když je třeba zadat text atd., ale to jsou opravdu detaily a nevím, jestli je třeba tohle problém OS nebo té aplikace, časem se to vyladí. Co se týká výkonu, tak je to naprosto v pohodě, 2 GB RAM jsou postačující a 64GB úložiště také, stačila by jim i 32GB verze.


Perličky

Na to, jak se tiskne z Metro aplikací jsem musel použít Google (zobrazit Charm, ťapnout na Zařízení, pak na tiskárnu).

Windows v edici Bing nemají možnost připojení přes RDP (mají pouze klienta), ale paradoxně zase mohou sloužit jako plnohodnotný WWW server, protože mají kompletní IIS včetně aktivací WCF kanálů apod.

Windows 8.1 provozované bez domény nemají možnost k lokálnímu účtu pouzepřidat Microsoft účet, lze provést jen kompletní přepnutí na MS účet (přihlašujete se pak MS účtem), nebo se každá Metro aplikace musí autorizovat zvlášť. Pokud ale máte Windows v doméně, tak ta možnost je, k doménovému účtu se přidá pouze link na MS účet, škoda.

Když jsem hledal nějakou aktivní dlaždici s ukazatelem stavu baterie, tak jsem nebyl moc úspěšný. Problém je v tom, že aplikace pro Metro nemají pro baterii potřebné API. Dá se to různě obcházet, ale ideální to není. Tady musí MS ještě pořádně zapracovat.


Něco k Androidu

Ukázala se mi nevýhoda Androidu. Sám mám několik Android zařízení, takže to není flame. Rodiče měli ten Sencor, bylo tam cca 10 aplikací, které jsem instaloval já sám (oni to neuměli). Za rok běžného používání se Android tak strašně zpomalil, že jsem to mu nevěřil. Byl to ale styl vařené žáby, projevilo se to až teď, když jsem udělal reset. Rozdíl v rychlosti 100:1. To se mi u Windows od verze XP za rok provozu nikdy nestalo a to s nimi dělám celkem šílenosti. Docela nemile mě to překvapilo a je to malý impuls uvažovat nad Windows Mobile.