úterý 28. března 2017

Pozor na Hlídač smluv II - další (a horší) dezinformace

Před několika dny jsem uveřejnil příspěvek o tom, že Hlídač smluv má několik problémů. Ve stručnosti je zrekapituluji:

1) Uvádí nedostatky i v případech, kdy se o nedostatek nemusí jednat (nulová cena smlouvy). Tento problém není vyřešen.
2b) Objednatelem zneplatněné smlouvy prezentuje jako neplatné. Tento problém je již vyřešen.
2a) Zaměňuje pojmy jako číslo smlouvy, ID smlouvy a ID verze smlouvy, což jednak ztěžuje orientaci mezi Hlídačem smluv a Registrem smluv, ale také nafukuje počty smluv. Tento problém není vyřešen.
3) V některých případech funkce pro hledání souvisejících smluv připomíná generátor náhodných smluv. Tento problém je uznán jako chyba a je v řešení.

Aby toho nebylo málo, tak jsem narazil na další problém, tentokrát podle mě ještě závažnější. Podívejte se například na naše statistiky: https://www.hlidacsmluv.cz/Subjekt/00025712


Trochu rozeberu „vítěze“, Oracle Czech s.r.o. Podle hlídače jsme s Oracle uzavřeli smlouvy za 648 mil. Kč, což je na první pohled šílené číslo a sám jsem se divil, kde jsme na to vůbec vzali peníze. Tak jsem se na to podíval: https://www.hlidacsmluv.cz/hledat?Q=icoPrijemce:61498483%20AND%20icoPlatce:00025712Zajímavé jsou žluté položky (zbývající dvě jsou nepodstatné). Součet cen těchto položek je 648 mil Kč. Problém je v tom, že Hlídač slepě sečítá vše, co mu přijde pod ruku. Když se podáváte, tak je tam jedna smlouva + 3 dodatky, které mění původní smlouvu. Takže z uvedených cen platí pouze poslední, u dodatku č. 3, což je 152 mil Kč. Oproti původním 648 mil. Kč je to docela rozdíl. Na veřejnost 648 mil. Kč působí úderněji a větší rozruch, ale opravdu to není pravda.

Podobně by dopadly všechny naši dodavatelé na prvních 4 místech. Takto vypadáme, že vydáváme astronomické částky, ale realita je zcela, opravdu zcela někde jinde. U těch dalších dodavatelů je obdobný problém, ale s jinou příčinou. Hlídat totiž nerozlišuje rámcové a dílčí smlouvy. Běžně se dělá to, že se uzavře rámcová smlouva na nějakou částku a pak se uzavírají dílčí smlouvy, které se „musí“ vejít do té rámcové. Když tedy uzavřeme rámcovku za 200 mil. Kč (to se neplatí, ale částka ve smlouvě je) a v rámci ní dvě dílčí smlouvy, jednu na 80 mil. Kč a druhou na 100 mil Kč, tak zaplatíme 80+100=180 mil. Kč, jenže Hlídač to napočítá jako 200 + 80 + 100 = 380 mil. Kč.

Až někde od Hlídače uvidíte informaci typu, že nějaký systém stál X Kč, nebo že nějaký úřad protěžuje firmy Y, protože má s ní uzavřeny smlouvy za Z Kč, tak si dejte velký pozor, protože to nemusí být vůbec pravda.

Tento problém je z mého pohledu velmi vážný a jen se utvrzuji, že je potřeba s údaji, které prezentuje Hlídač smluv, pracovat velmi opatrně a obezřetně. Nenechte se jím zmást a zmanipulovat, což platí i v předchozích případech.

Abych ale neskončil tak negativně, tak si na té věci najdu i něco pozitivního – vlastně jsme strašně dobří, protože s rozpočtem na IT 1000 mil. Kč (příklad) nějak podle hlídače úspěšně dokážeme rozfofrovat klidně 4000 mil. Kč. Asi si ty peníze tiskneme na našich tiskárnách :-).