úterý 28. března 2017

Korespondence s Michalem Bláhou č. 1 ohledně problémů Hlídače smluv

Michal Bláha souhlasil se zveřejněním naší korespondence ohledně problémů Hlídače smluv, za což mu děkuji, Doufám, že přispěje k lepšímu pochopení myšlenek obou stran. Čtěte odshora dolů a klidně napište vaše návrhy řešení.


From: Kamil Zmeskal

Sent: 24 Mar 2017, at 20:06
Subject: Re: Hlídač smluv

Dobrý den,

děkuji za Vaši reakci a i za rychlou úpravu, tak rychle změny ve st. správě většinou nezvládáme :-). Posílám e-mail, opravdu to není asi na Twitter s jeho 140 znaky. Pokud platí Vaše nabídka, tak se rád ozvu, kdy by vám to nejvíc vyhovovalo? Raději to ale i napíši, protože jen po telefonu by se to špatně vysvětlovalo. Je lepší to vidět a je případně nad čím diskutovat.

1) Cena - v legračním případě to lze vyložit i tak, že je vlastně na závadu, že to máme zadarmo. Nestudoval jsem API, ale pokud nelze přes získaná data z registru rozlišit (např. přes 0 a null), že cena chybí (schválně neuvedena/začerněna) od toho, že ve smlouvě žádná není, tak je to škoda, ale pak je to z mého opravdu textově zavádějící a navrhoval bych do nápovědy nebo na konec hlášky "Nulová hodnota smlouvy: Smlouva nemá v metadatech uvedenu cenu" doplnit něco ve smyslu "(u některých typů smluv se nemusí jednat o nedostatek)"


2) ID, verze, smlouva
Vezmu ten náš konkrétní příklad: https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/87957?Q=87957%20 , https://smlouvy.gov.cz/smlouva/87957 . V případě, že existuje více verzí smlouvy, tak bych navrhoval v hlavičce uvádět číslo smlouvy a za tím verzi. Používáte v hlavičce pojem "Smlouva č.", ale to Registr v tomto smyslu nezná. Ten zná jen ID a verzi. Číslo je tam použito jako č.j. objednatele, tedy něco jiného, jak číslo prezentované v hlavičce Hlídačem.  Č.j. objednatele máte níže, ale také jako "číslo smlouvy" - stejný pojem.
Mám trochu pochybnost, zda vůbec používat pojem "Číslo smlouvy" namísto správného "ID smlouvy", když číslo je v registru něco jiného. Pravda ale je, že číslo je pro neznalce na rozdíl od ID známý pojem.
Dále bych do upozornění o zneplatnění smlouvy napsal, že byla nahrazena novou verzí.


3)  a Vaše vysvětlení na mém blogu - mrkněte se prosím ještě jednou, nevím, zda nevzniklo nedorozumění. Nejedná se podle mě o jednu smlouvu a více verzí. Myslím, že smlouvy https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/92681?Q=82893 (ID smlouvy:82893 ID verze:87957) a https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/46465?Q=id%3A46465  (ID smlouvy:44733 ID verze:46465) jsou zcela nezávislé a žádnou spojitost tam nevidím a ani nevím nic o tom, že bychom ať už se Stavoklima nebo s Biologickým centrem spolupracovali. Opravdu se nejedná o chybu?  Ze smlouvy https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/92681?Q=82893 máte přes "existuje související smlouva" na tu druhou odkaz, ale nemohu přijít na to, proč.S pozdravem

Kamil Zmeškal


From: Michal Blaha  

Sent: Friday, March 24, 2017 10:18 PM
To: Zmeškal Kamil
Subject: Re: Hlídač smluv

Diky
1) neda se to odlisit. podobnych problemu je v API/XML vice, MVCR to uz 09/2016 vi a odmita to zmenit.

2) ja to zjednodusil schvalne, vetsina lidi to neresi a staci jim “souvisejici smlouvy”. Nechci bezhlave prejimat nazvoslovi MVCR, kde by to bylo na ukor srozumitelnosti
Proto jsem zvolil “cislo smlouvy”. Moc resite formalnost  ;-)

3) to vypada na chybu v hledani, resp. odkazu v detailu: spravne URL pro “souvisejici smlouvy” ma byt https://www.hlidacsmluv.cz/Hledat?Q=idsmlouvy:46465
to opravim taky hned. (druhe URL na souvisejici smlouvy v detailu dole, v sekci "Info o zaznamu” je spravne)

Diky za upozorneni.

Michal Blaha

From: Kamil Zmeskal

Sent: On 25 Mar 2017, at 11:11
Subject: Re: Hlídač smluv

Dobrý den,

1) V tom případě bych v rámci korektnosti opravdu doporučil uvést do vysvětlivky, že to nemusí být nedostatek (viz příloha Bod_1.png), dnes to působí zbytečně negativně.


2) Ono právě to zjednodušené podle mě více mate. Nejde mi teď o nějakou extra korektnost, pokud by měla být na úkor přehlednosti, ale teď je to hodně zavádějící. Prezentujete dvě verze jedné smlouvy tak, jako by to byly dvě zcela jiné, nesouvisející smlouvy. Ten, kdo se v tom nepovrtá a nebude zkoumat to, co je napsáno dole malým písmem, tak si to bude myslet a i já jsem byl hodně zmaten, co se děje.
Zkusil jsem ještě tedy další návrh, viz příloha. Je tam obdobný princip jako minule, že se místo ID verze (kterou dnes prezentujte jako číslo smlouvy), bude zobrazovat ID smlouvy nadepsané jako č. smlouvy a pokud bude existovat více verzí, tak místo ID verze bude za číslem smlouvy (ve skutečnosti ID smlouvy) uvedeno pořadové číslo zobrazené verze, stejně jako v Registru smluv. Myslím, že to bude pro uživatele průhlednější a budou se v tom snadněji orientovat, protože jim to bude sedět i na Registr smluv, viz příloha Bod_2_v1.png

S pozdravem

Kamil Zmeškal


From: Michal Blaha  

Sent: Sunday, March 26, 2017 7:09 AM
To: Zmeškal Kamil
Subject: Re: Hlídač smluv

Diky za navrhy, 2) je velmi zajimavy napad. S dovolenim bych ho zaradil u nas do planu zmen.

- jediny problem s 2) mam s tim, ze se tam pracuje s Verze 1, Verze 2, …, a pritom ID Verze je jakesi jine, krypticke cislo. To se mi nelibilo na originalnim RS.
- a druha vec je, ze soucasti unikatniho URL je ID Verze. A vysvetlovat ze cislo v URL je jine nez cislo smlouvy, a to je jine nez cislo verze…. - taky nic moc...

Michal Blaha

From: Kamil Zmeskal

Sent: 26 Mar 2017, at 13:46
Subject: Re: Hlídač smluv

Dobrý den,

2)  S tím, že pořadí verze není úplně hmatatelné, souhlasím, ale pokud to tak používá Registr smluv, tak to myslím bude pro uživatele Hlídače známé a přehlednější. Případně lze do hlavičky napsat ID verze za to pořadové číslo, třeba nějak jako v přílohách.

V URL bych využil obě ID, s doplněním prefixu v URL:
https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/smlouva/82893
https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/verze/87957
Nechal bych pro zpětnou kompatibilitu i současný formát, který bude akceptovat jen verzi.

Ono to bude podle mě lepší, protože jsem si (ke svému zděšení) všiml, že se ID smlouvy a ID verze neplní v Registru smluv z jedné sekvence, což ukazuje zrovna ta naše smlouva, a může to být promíchané:  Naše smlouva ID 82893 s ID verze 87957 ( https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/87957 ) má první další verzi ID 92681 (https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/92681 ), ale existuje i verze ID 82893  https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/82893 ) , což je úplně jiná smlouva s ID 78045, které s tou naší nemá nic společného.  Takže pokud dnes zadám do URL https://www.hlidacsmluv.cz/Detail/82893 a čekám, že se mi vrátí naše smlouva, tak se hodně divím. Je podle mě škoda, pokud do URL nejde zadat ID smlouvy, ale pouze verze (dnešní stav).
nebo


Chtěl bych se Vás zeptat, zda byste nebyl proti, kdybych tuto naši komunikaci dal k tomu článku. Nechci tam dávat jednostranně jen své e-maily, to by mohlo být pro čtenáře zavádějící a pokud s tím nebudete z nějakého důvodu souhlasit, tak tam raději nebudu dávat nic. Myslím, že se ani jedna strana nemá za co stydět.

Kamil Zmeškal

From: Michal Blaha

Sent: Sunday, March 26, 2017 3:16 PM
To: Zmeškal Kamil
Subject: Re: Hlídač smluv

Dobry den,

Promyslim to ale asi to nezmenim. Me jde o jednoduchost pro novinare a sirokou odbornost...

Zverejnit to klidne muzete, diky moc

Michal Blaha
/on the road/