středa 5. října 2016

Reakce na článek "Jak vyhrat statni IT zakazku pro Ceskou Televizi a presto ji neziskat?"

Dnes snad všichni sdílí a dávají + nebo like na soc. sítích příspěvkům, které se odkazují na povzdech v článku „Jak vyhrat statni IT zakazku pro Ceskou Televizi a presto ji nezískat“.

Mám hodně zkušeností ze strany zadavatele s velkými státními veřejnými zakázkami (VZ), tak si také dovolím napsat svůj názor, ve kterém budu zřejmě ojedinělý. Neznám samozřejmě přesné pozadí, ale pravděpodobně bych postupoval stejně. Vycházím jen z informací, co jsem si přečetl v článku a ze zadávací dokumentace (ZD). Problém je v tom, protože ČT chápu a je to zřejmě nejrychlejší způsob, jak se dobrat k výsledku. Teď nemyslím, že by to ona firma nezvládla, ale ze všech hledisek, včetně velmi pravděpodobných komplikací s odvoláváním vyloučených uchazečů, protažení celé soutěže o měsíce/roky, nebo, nedej bože, zpětné zrušení soutěže soudem za už rozběhnutého implementace nebo nového vysílání. Přileju tím asi hodně olej do ohně, který je teď živen tím, jak je ten svět nespravedlivý a jaká se stala té firmě velká křivda, že ošklivá ČT si zákonně dovolila zrušit soutěž po tom, co zbyl jediný uchazeč.

  1. Nečetl jsem celou ZD (na odkazu nejsou přílohy), ale ta soutěž byla díky starému Zákonu o veřejných zakázkách (ZVZ) č. 137/2006 Sb., který neumožňoval rozumně hodnotit jinak než cenou, zdrbaná už ve fázi tvorby ZD. I tak ale se ČT mohla snažit vymyslet další kritéria, kterými by se firmy odlišily.
  2. Pokud ČT stanovila takové podmínky, aby jimi prolezl "startup", jak se sami na webu označují (detaily jejich činnost jsem nestudoval), tak ČT těžce odflákla kvalifikační kritéria.
  3. Ten článek je pouze takové brečení uraženého "nevýherce" (opravdu, nemohli to vyhrát, protože se žádná soutěž díky zrušení nekonala a žádný výherce, ze které se označují, tedy není).
  4. Organizace typu ČT se nemůže vydat napospas klukům, co píšou, že nejlépe pracují pod tlakem atd. To je možná startupový přístup, který bych ale já u ČT viděl velmi nerad.
  5. Věděli, do čeho jdou, takže srdceryvně popisovat, kolik hodin strávili na tvorbě nabídky, jak si kupovali barevnou TV kvůli HbbTV (to je opravdu s prominutím ujeté), jak z FÚ vyrazili za den potvrzení (to ČT dala na zpracování nabídky jen jeden den?), je pláč na špatném místě..
  6. Když teď ČT vypíše smlouvu podle nového ZVZ č. 134/2016 Sb., tak bude v lepší pozici, co se týká možného hodnocení VZ, protože hodnotit pouze přes cenu, jak víceméně požadoval starý ZVZ a přístup ÚOHS, už naštěstí není nutné. Fakt ale je, že je zde i opačné riziko, protože s novým ZVZ nejsou zkušenosti a také se zatím neví, jak k němu bude ÚOHS přistupovat, protože podle něj nejsou vydána žádná rozhodnutí a tak se trochu tápe)
  7. Nabídka, že by mohli pracovat pro ČT je logická, ČT si je vědoma, že to jsou chytří lidé, o které by byla škoda přijít.
  8. Argumentace že kecám, protože tam jsou sankce, kdyby to špatně zvládali, je na místě, ale také by se klidně mohlo stát, že by jim ČT sice napálila sankce, ale oni je neměli z čeho hradit, tak jak by si tím ČT pomohla? Vycházím z vlastní zkušenosti, měli jsme z naší strany dobrou smlouvu s firmou, která ale časem nedokázala plnit dle požadavků, tak jsme jim dávali sankce, až málem zkrachovala, což nemělo smysl, protože celý projekt šel v 1/2 práce do kytek a přišli bychom i o financování z EU.

Čím více nad tím uvažuji, tak ČT udělala dobře, že to zrušila. Vypíše to podle nového ZVZ, udělá (doufám) díky tomu už rozumná hodnotící kritéria, kde nepůjde jen o cenu, ale bude se moci hodnotit i jiný přínos.

Asi nebudete souhlasit, ale já opravdu nechci, aby ČT byla závislá na nějakém startupu. Proti těm klukům fakt nic nemám, evidentně jsou chytří a pálí jim to, ale přesto bych byl raději, kdyby za tím stála stabilnější, zavedená firma, která má nějaké rozumné zázemí, je zvyklá promyšleně plánovat (nikoli nejlépe pracovat pod stresem) atd. Pokud ostatní uchazeče vyloučili na formalitách, tak je to smutné, ale bohužel je to tak, musí to dělat, protože jinak by ČT sejmul ÚOHS a je také velmi pravděpodobné, že by se vyloučení uchazeči odvolali. Pokud zbyl jediný uchazeč, tak se nedalo mluvit o hodnocení.

Věřím tomu, že by tihle kluci svým nadšeneckým přístupem dokázali do iVysílání přinést nové věci a nápady, které velké firmy jako O2 apod. dělat rozhodně nebudou, protože jedou čistě na peníze a nebudou tedy zbytečně investovat do něčeho, co se po nich nechce. To je bohužel fakt, který rozhodně nepopírám. Jenže jsou tu i ony jiné věci.

Snažím se přinést jiný pohled člověka, který se v oblasti VZ hodně pohybuje, má za sebou několik velkých (více jak na 100 mil. Kč)  VZ.  Tak se jen prosím nad výše uvedenými argumenty před případným nadáváním na korupci, ČT a strašný systém, alespoň trochu zamyslete.